ONLINE PRŮVODCE: Počasí na Islandu

Počasí na islandu je velmi proměnlivé, větrné a někdy kruté. Charakterické jsou mírná léta a pro většinu překvapivě teplé zimy. Ať už na Island jedete kdykoli, buďte připraveni na cokoli. Od sněhových bouří po azurové nebe.

počasí na Islandu je velmi proměnlivé
počasí na Islandu je velmi proměnlivéfoto: Ruben Lang

Aktuální informace o počasí a různá varování, o kterých byste opravdu měli vědět najdete na webu vedur.is.

Na Islandu mají rčení: „Pokud se ti počasí nelíbí, počkej 5 minut.“ V Norsku zas: „Není špatného počasí, jen špatného oblečení.“ A že tato rčení znáte na Islandu oceníte.

Na Islandu panuje oceánské klima výrazně ovlivňené Golfským proudem. Je tedy velmi stabilní a díky němu se teploty na Islandu  celoročně pohybují cca. mezi -5°C a +15°C. Ano, můžete se podívat na tabulku průměrných teplot, ale to vůbec neznamená, že v červnu nemůže být na Islandu -2°C a sněhová vánice či naopak v lednu příjemných +9°C a krásná jasná azurová obloha. Obojí jsem zažil.

Buďte připraveni na opravdu silný vítr. Na Islandu fouká pořád a všemi směry. Na rychlost větru do 20 metrů za vteřinu se ani neupozorňuje. Ovšem vězte, že např. dnes, 10.1.2019 byl na severu Islandu hlášen vítr o rychlost 50 metrů za vteřinu (180 km/h). A to už jednoho může odfouknout (i s autem!).

Tomu všemu je nutno přizpůsobit výstroj. O oblečení podrobně v samostatném článku.

Nejbližší místa

Nejbližší zážitky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *