ONLINE PRŮVODCE: 13 nejlepších tipů jak na Islandu ušetřit a o nic se neochudit

Island, země tak drahá, že se vám z tamních cen budou protáčet panenky ještě dlouho po návratu zpět domů. Ale když víte jak nato, můžete tamní ceny zkrotit do rozumných mezí. A právě ty nejlepší tipy jak na to najdete v tomto článku.

Jeďte na Island mimo hlavní turistickou sezónu

V hlavní turistické sezóně přijede na Island násobně více lidí, než během ostatních měsíců dohromady. A v té době jsou ceny za ubytování a půjčení aut opravdu vyšponované do závratných výšin. Mimo sezónu mohou být ceny až třetinové a zážitek z Islandu stejný. A lávová pole v zimě posypaná sněhem vypadají dokonce lépe než létě. Pro inspiraci, dvoutýdenní cesta na Island včetně letenek, půjčeného auta a ubytování nás vyšla na 15000.

V hlavní sezóně si rezervujte ubytování s předstihem

S předstihem alespoň dvou měsíců (samozřejmě více je lépe) máte možnost si i v hlavní turistické sezóně zajistit příjemné bydlení v hezkém místě za slušnou cenu. Na last minute opravdu nespoléhejte, např. v Reykjavíku v hlavní turistické sezóne nemáte šanci sehnat pokoj pod 5000 Kč/noc.

Přijeďte na Island vlastním (obytným) autem

Evropané mají tu úžasnou výhodu, že mohou díky faerské společnosti Smyril line přijet na Island po vlastní ose (a ještě si třeba dopřát overstop na Faerských ostrovech). Krom toho, že zážitek z cesty samotné je krásný, při delším pobytu můžete využitím vlastního automobilu ušetřit opravdu hodně. Ceny za pronájem automobilu začínají v sezóně na 1.500 Kč/den za menší auta, pokračují přes 2.500 Kč/den za auta typu Dacia Duster, dechberoucích 4.500 Kč/den za campervan až po 10.000 Kč/den za terénní auto typu Land Rover – Defender.

Využijte peer2peer autopůjčovny

Na islandu jsou dva servery, kde si můžete vypůjčit auto přímo od místních a to Carrenters a Caritas. I přesto že se ceny nemusí zdát zásadně nižší, velkým rozdílem je přístup. Podmínky jsou příznivější a nad pár škrábancema většina půjčujících jen mávne rukou (nebude ani poznat, které jsou od vás a které už tam byly). Velký rozdíl oproti autopůjčovnám.

Vynechte Modrou lagunu

Na islandu jsou desítky geotermálních jezírek, kde se vykoupat v termální vodě zcela zdarma. Modrou lagunu dělá Modrou lagunou především marketing a pokud nejste influencer a nemusíte předhodit své selfie z Modré Laguny followerům, tuto lokaci můžete s klidem vynechat.

Nakupujte v supermarketech Krónan, Bónus či Nettó (+Costco)

Prvně dva jmenované řetězce supermarketů jsou na Islandu synonymem levných běžných nákupů. (V nich můžete zakoupit potraviny a nemít pocit, který budete mít v menších obchůdcích jinde na Islandu, že je potravinová krize.) Vězte však, že tyto supermarkety nejsou na každém rohu a nejdelší vzdálenost mezi dvěma z nich je 458 km (Selfoss-Reyðarfjörður). Důležité tedy je plánovat a to především před cestou do vnitrozemí či delším pobytem při jižním pobřeží. Pokud vlastníte Costco kartu, pak můžete vesele nakupovat v nedávno otevřeném Costco supermarketu v Reykjavíku.

Ušetřete při nákupu vybavení

Na Islandu je svým způsobem pořád zima a pokud pojedete v hlavní sezóně, pak si můžete nakoupit vybavení v posezoních výprodejích. Akorát teplé kalhoty za 500 Kč či nepromokavo-neprofukavá bunda za 1.200 Kč – no neberte to!

Ušetřete při nákupu svetru Lopapeysa

Lopapeysa, jeden z nejviditelnějších symbolů Islandu. Jeho stylovost a především praktičnost vás uhrane dá se nosit v létě i v zimě a zahřeje i vlhký. Navíc se pere tak, že jej vyválíte ve sněhu a necháte usušit ve větru. Pokud vám nevadí second hand přístup, pak jej můžete obvykle zakoupit výrazně levněji než nový v prodejnách Červeného kříže. Nejen, že ušetříte, peníze navíc jdou sympatickým směrem.

Ušetřete v Reykjavíku

Pokud máte v plánu strávit v Reykjavíku nějaký čas, pak Reykjavík city card může být pro vás skvělá volba. S ní budete mít volný vstup do vybraných muzeí, výlet lodí na ostrov Viðey, návštěvu ZOO, přepravu městskými autobusy a též volný vstup do termálních koupališť. Je to taková kouzelná karta. Více informací zde.

Servery na principu slevomatu

I přesto, že éra slevomatů je ta tam, na Islandu stále fungují dva servery na podobném principu. Klasický slevový je server Hópkaup, kde se semtam objeví např. výlet za verybami, či potápění v Silfře. Pro turismus zajímavější je server 2fyrir1, kde jak název napoví kupujete 2 za cenu jednoho a naleznete tam celkem slušnou nabídku jídel v restauracích.

Islandské kempy levněji

Pokud plánujete nocovat v islandských kempech více než 6 dní, pak se vám může hodit zdejší Campingcard, která vám umožňuje v rámci ceny (159 Euro) strávit ve dvou až 28 dní ve vybraných islandských kempech.Jedinné co pak platíte je turistická taxa (333 ISK/den).

p.s. na Islandu je pár míst, kde se dá legálně přespat zdarma a to kemp Gata na jihu, nocoviště při Látrabjarg na Západních Fjordech a v nouzovém případě i bývalý kemp v Ísafjörður.

Potraviny, plynové kartuše či další vybavení zdarma

Ve většině kempů najdete téměř vždy nějaké potraviny, které tam zanechali dřívější hosté volně k dispozici. A čím více v sezóně a čím blíže k letišti, tím víc zajímavých věcí ve větším množství tam můžete najít. Např. v kempu v Grindavíku je v kuchyňské lince už tolik plynových kartuší, že by se tam mohl vybavit celý regiment. Kromě kartuší a jídla (těstoviny a čínské polévky v neomezeném množství) tam můžete nalézt vše možné a potřebné od kladívka, přes karimatky, stany, kladívka a dalekohledy po mačky. A jednou jsem dokonce zahlédl dvě plechovky PIVA! (ale byl to Heineken, tak jsem je tam nechal).

Alkohol nejlépe v Duty-free

Jestli je na Islandu vše drahé, tak pro alkohol (a tabákové výrobky) to platí dvojnásob. V případě, že holdujete této metle lidstva, pak doporučuju dovézt dovolené množství z celního prostoru. Pokud přijedete trajektem, tam je obchod kde krom tvrdého alkoholu koupíte i faerské pivo (doporučuju ty zelené plechovky – v akci k vidění zde). Na letišti v Keflavíku můžete vše bez problému koupit i po příletu.