ONLINE PRŮVODCE ISLANDEM: vše, co chcete vědět před cestou, abyste si Island opravdu užili

Tento článek shrnuje vše podstatné, co byste jako turisté měli o Islandu vědět. Pokud cestu na Island už plánujete, přečtěte jej proto, abyste věděli na co se těšit, na co se připravit a co nezapomenout. Nebo možná jestě o Islandu tolik nevíte a hledáte inspiraci pro vaší další cestu, pak vám tento článek Island v rychlosti Island představí a možná přesvědčí, že je to ta pravá destinace právě pro vás. Pokud jen zabíjíte čas, pak přeji příjemnou prokrastinaci.

Island – základní informace

Island je vulkanický ostrov v severním Atlantiku právě na půl cesty mezi Evropou a Severní Amerikou. Oficiálním jazykem je Islandština, angličtinou se domluvíte bez problémů všude. Hlavní město Islandu – Reykjavík – je nejseverněji položené hlavní město světa. Charakteristické jsou letní ‚bílé‘ noci a naopak velmi krátké zimní dny, proměnlivé a větrné podnebí a neuvěřitelně krásná a rozmanitá příroda. Oficiální měnou je islandská koruna, nicméně platit kartou můžete úplně všude (včetně pouličního prodavače prodávajícího duhové vlaječky na Reykjavík pride), takže s tamní měnou ani při delším pobytu nemusíte přijít vůbec do styku.

Proč na Island

Zrádná to otázka. Největším lákadlem Islandu jsou zcela jistě dechberoucí přírodní krásy. Polární záře, papuchalci, ledovce, gejzíry, termální prameny a fumaroly, sopky, duhové hory, malebná městečka či ve vodách Atlantiku žijící a na lidi se těšící velryby. To vše a mnoho dalšího jsou atrakce, které na Island lákají miliony turistů ročně. I přesto že mnoho míst převážně na jihozápadě je turisticky velmi exponovaných, jsou na Islandu i taková místa, kde nepotkáte živáčka. Tu nejlepší inspiraci v otázce proč na Island najdete v příspěvcích Nejkrásnější místa Islandu na fotografiích, 10 Islandských nej, případně si sami nejlépe najděte co vás zajímá v chytré mapě Islandu.

Pokud se s plánováním vašeho výletu snů na Island nechcete nijak trápit, vyberte si z nabídky nezapomenutelných zájezdů na Island.

Fauna a flora Islandu

Islandská flora vás pravděpodobně moc nenadchne. Stromy nejsou na Islandu téměř vůbec a rostliny jen ve velmi omezeném množství. Co však Island nenabídne v rostlinstvu, vynahradí říší zvířat. Ve východní části Islandu můžete potkat soby, na západě polární lišky, při pobřeží tuleně. V letních měsících na skaliskách a útesech podél takřka celého pobřeží krásně zbarvené papuchalky a pak výlety za pozorováním velryb. Chcete vědět víc? Pak byste neměli minout článek Zvířena Islandu a nejlepší místa pro její pozorování.

Náklady na cestu

Island je velmi drahá země, nicméně jen s trochou znalostí (které jsou vám na tomto webu k dispozici) vás cesta na Island vůbec nemusí zruinovat. Dvoutýdenní zimní výlet můžete pořídit včetně letenky už za cca. 15 000 Kč, letní dvoutýdenní cesta na nějakých 25 000 Kč a pokud k tomu budete chtít přidat vnitrozemí tak stačí přihodit 5 000 Kč, vše včetně klasického ubytování se zázemím. Náklady na cestu na Island podrobně a také soubor tipů Jak na Islandu ušetřit a o nic se neochudit. Pro nízkonákladové šílence tu (bude) článek Island lowcostově.

Jak na Island

Jak už určitě víte (nebo jste si to přečetli výše) Island je ostrov a tak máte dvě možnosti jak se sem dopravit.

První možností jak se dostat na Island (a možností, kterou využije téměř 96% turistů) je letecká doprava. Je rychlá a relativně levná.

Druhou možností je trajekt MS Norröna faerské společnosti Smyril line, který spojuje Dánsko, Island a Faerské Ostrovy. Tuto možnost využijete především v případě, že se na Island chcete dopravit vlastním autem, karavanem či motorkou, nebo jste dobrodruzi, kteří nemohou jinak.

Podrobně o obou možnostech dopravy se dočtete v článku Jak se nejlépe dopravit na Island

Kdy na Island

Na Islandu se rok dělí v zásadě na dvě sezóny. Ta hlavní – letní sezóna (červen – srpen) vám nabídne bílé noci, kdy slunce téměř nezapadá. Můžete se vydat do islandského vnitrozemí, které je v zimě de facto nedostupné, obdivovat krásně vybarvené papuchalky a to vše si užívat v relativně stabilním podnebí s teplotami okolo 10°C. Vedlejší (zimní) sezóna začíná v září a končí květnem je charakteristická krátkými dny, dlohými nocemi, které nezřídka prozáří polární záře a černá lávová pole poseté sněhem vypadejí jako pocukrované. Teploty se nejčastěji pohybují okolo 0°C s občasnými sněhovými přeháňkami a koupání v termálních jezírcích má své neopakovatelné kouzlo. Z pohledu vaší kapsy a nákladů na výlet je dobré vědět že cena vašeho výletu může být mimo hlavní sezónu poloviční, avšak zážitek můžete mít podobně hezký. Dopodrobna je téma rozepsáno v článku Sezóny na Islandu aneb kdy na Island jet.

Počasí na Islandu

O počasí na Islandu koluje jeden velmi výstižný vtip ve kterém se říká: ‚Letní Island v létě je jako otevřená lednička, 8° a pořád světlo. A ten zimní jako ta zavřená, kolem nuly a pořád tma.‘ Jen bych k tomu rád dodal, že pěkně větrná lednička, kdy rychlost větru kolem 15 m/s (50 Km/h) není žádnou výjimkou. Islandské podnebí je silně ovlivněné golfským proudem a překvapivě velmi stabilní, v létě jen málokdy teploty překročí 10°C a v zimě opravdu zřídka klesnou pod -5°C. Islandské počasí je však velmi proměnlivé a je třeba počítat pořád se vším. Nejvyšší lednovou teplotu pamatuji +8°C (to v době, kdy v Praze bylo -17°C) a naopak nejnižší letní červnovou teplotu pamatuju -2°C doprovázené sněhovou vánicí. Ale jak se na Islandu říká, pokud se vám počasí nelíbí, počkejte 5 minut! Poznamenejte si webovou adresu www.vedur.is a pročtěte podrobnější informace o počasí na Islandu.

Co na sebe?!

Jak už jse si jistě vydedukovali z předchozího odstavce, počasí na Islandu je velmi proměnlivé a je v zásadě potřeba být připraven pořád na vše. A jak na to? Odpověď je velmi snadná – vrstvy! Lehkou prodyšnou vrstvu nejdříve, pak tu teplou a nakonec nepromokavou.  A základem jsou samozřejmě dobré boty. Zde si přehledně přečtěte o tom jak se na Island vybavit, co zabalit a na co určitě nezapomenout.

Kde se na Islandu ubytovat

Možnosti ubytování na Islandu jsou opravdu rozmanité a to, jaké ubytování pro sebe při cestě na Island vyberete nejvíce ovlivní váš zážitek z cesty a také konečný účet. V nabídce je vše od spaní pod širákem přes kempy, na Islandu populární campervany, penziony až po luxusní hotely. Dobrý zpráva však je, že když víte jak nato, sehnat příjemné a dostupné ubytování nemusí být problém ani v hlavní sezóně. O všem se se svými islandskými specifiky dočtete v článku jak na Ubytování na Islandu.

Kam vyrazit

Island je velmi rozmanitý a vlastně každá jeho část je něčím charakteristická. Nejpopulárnější turistickou cestou je podél okružní silnice č. 1 tzv. Ring Road, která vám nabídne průřez všeho, co vám Island může nabídnout. Oblast Reykjavíku a poloostrova Reykjanes své lávové pole, Jižní pobřeží jako místo kde je vše podstatné, ‚Island v malém‘ je přezdíván poloostrov Snæfellsnes, majestátní a řídce obydlené Západní fjordy, kde dávají polární lišky dobrou noc, Východní fjordy přírodou tak podobnou té norské, severní část, kde se zdánlivě nic neděje a nakonec vnitrozemí, v zimě pokryté sněhem a v létě hrající všemi barvami.  Vše podstatné se dočtete v částech Oblasti Islandu nebo se nechte přímo inspirovat pro cestu v článku zajímavé itineráře.

Bezpečně po Islandu

Island je opravdová a na mnoha místech divoká příroda a jak jistě víte, tak ta může být nelítostná. Ročně na Islandu zemře v průměru 25 turistů. Mezi nejčastjší příčiny smrti patří utopení, pád z výšky, umrznutí či z vyčerpání. Určitě si poznamenejte web safetravel.is , v případě ohrožení volejte 112 a ještě před tím si pro vlastní dobrý pocit bezpečí pročtěte pozorně článek Jak po Islandu bezpečně.

Hromadná doprava po Islandu

Pokud na Islandu nebudete mít k dispozici auto, můžete využít prostředků hromadné dopravy, případně je s vlastním/půjčeným autem kombinovat. Nutno říci, že pohybovat se po Islandu bez auta je kulantně řečeno komplikované, ne však nemožné. Autobusy vás zavezou téměř do všech koutů Islandu, trajekty vás zavezou na mnohé přilehlé ostrovy, a vnitrostátní leteckou dopravu můžete využít . K překvapení mnohých je letecká doprava někdy levnější, než ta autobusová. Chcete se dočíst více? Pak pokračujte Hromadná doprava na Islandu.

Řízení na Islandu

Jedním z nejlepších způsobů jak si užít Island je autem. Ovšem i pokud jste zkušení řidiči, vězte, že vás na Islandu čeká mnoho nových výzev a zajímavých zkušeností. Jednoproudé mosty, úzké tunely, štěrkové cesty, nevyzpytatelné uzavírky a objížďky. Ve vnitrozemí průjezd řekami a místy, kdy 15 km/h je zběsilá rychlost Fittipaldiho. V zimě zas namrzlé silnice, někdy takřka nulová viditelnost a do toho všeho vítr rychlosti orkánu. Zapište si pozorně webstránku road.is a pravidelně jí sledujte, co platilo ráno nemusí platit už před obědem. A pro klid v duši přečtěte raději několikrát opus Autem po Islandu.

Půjčení auta na Islandu

Island si nejlépe užijete s volností, kterou vám poskytne jen auto. Stejně jako má vlastní řízení vozu na Islandu svá specifika, podobně tomu platí i v případě půjčení auta. Které auto vybrat bude nejvíce záležet na vašem plánovaném itineráři a jaké pojištění na tom, v jakém stavu plánujete auto vrátit. Kromě klasických půjčoven si můžete půjčit auto i prostřednictvím peer2peer půjčoven přímo od Islanďanů. Podrobně o tématu čtěte v článku Půjčení auta na Islandu.

Campervany

Spojují flexibilitu automobilu se zázemím pro spaní a vaření. Podle požadavků si můžete vybrat velikost, od dvoumístné po šestimístné (Renault Master) či pro islandské vnitrozemí např. Land Rover Defender. Vězte však, že na islandu je zakázáno nocovat v campervanech mimo kempy. Více čtěte o campervanech a jednotlivých camperpůjčovenách.

Plánování trasy cesty po Islandu

Ze zkušeností (i mých počátečních vlastních) vím, že lidé mají při tvorbě intineráře pro svou cestu na vysněný Island často nerealistické představy. Vycházejí z toho, že Island se zdá na mapě při plánování z tepla domova docela malý a místa zájmu celkem snadno dostupná. Vše se zdá jako na dlani a kousek. Jenže Island je obrovský (asi jako bývalé Československo) a mnoho míst je dostupných jen velmi obtížně. Na Islandu nejsou dálnice, po asfaltkách nepojedete v průměru rychleji než 70 km/h a na cestách ve vnitrozemí bude vaše průměrná rychlost asi 30 km/h. Inspirujte se vzorovými realistickými itineráři cest po Islandu.

Jídlo

Islanďané nejsou žádní super gurmáni, nicméně je pár jídel, které by vám neměly uniknout, pokud chcete Island poznat v úplnosti. Předně to jsou rybí či ovčí polévka, jedna lepší jak druhá! A samozřejmě další mořské speciality od velrybího masa po sušené ryby. Skyr, to je něco jako jogurt jen mnohem lepší nebo chléb pečený v geotermální energii země. Pro mnohé kontroverní a nepochopitelné maso z papuchalků – dali byste si papuchalčí hamburger? A nesmíme zapomenout na gurmánský zážitek par excellence: Hákarl – prokvašený žralok.  V kombinaci s pálenkou Brennivín budete na Island vzpomínat ještě dlouho po odjezdu. Máte chuť, začtěte se více o islandské gastronomii.

Filmová místa

Island je pro svoji pohádkovou přírodu populární nejen mezi turisty, ale také mezi filmaři z celého světa, kteří si jej vybrali jako filmové lokace pro mnoho filmů a seriálů. Z těch nejznámějších můžu jistě zmínit trháky jako byly např. Hvězdné války, Prometheus, dva z filmů o Jamesi Bondovi (Vyhlídka na vraždu a Dnes neumírej), Lara Croft – Tomb Rider, Batman začíná. A samozřejmě trhák posledních let, seriál Hra o Trůny. Více nepřehlédněte v článku Slavná filmová místa na Islandu a či přímo seriálu věnovaný článek Hra o Trůny na Islandu.