Gullfoss

Vodopád Gullfoss na řece Ölfusá je neodmyslitelnou součástí tzv. Zlatého okruhu a díky tomu je pravděpodobně nejnavštěvovanější vodopádem Islandu. Svou krásou přirovnávaný k Niagarským vodopádům ročně přiláká statisíce návštěvníků.

 

Jak najít vodopád Gullfoss:

Vodopád gullfoss se nachází asi 120 kilometrů východně od Reykjavíku. Je snadno dostupný i malým autem či autobusem v jakékoli roční době.

Většina návštěvníků přijede ke Gullfossu na vyhlídku při pravém břehu řeky Ölfusá, kde jsou dvě velká parkoviště, několik vyhlídek na vodopád Gullfoss a také cesta přímo k vodopádu mezi kaskády. Vzhledem k popularitě místa a snadné dostupnosti jsou zde témě neustále davy turistů.

Druhou možností pro trochu dobrodružnější povahy, nebo ty, kteří chtějí zažít nové neotřelé pohledy, případně se i u takto exponované turistické atrakci vyhnout davům lidí,  je navštívit Gullfoss z levého břehu řeky Ölfusá. V tomto případě odbočte ze silnice č. 30 v tomto místě na cestu č. 349, poračujte asi 2 kilometry na rozcestí, kde odbočte prudce vpravo (cesta mírně vpravo vás zavede na místní farmu). Pokračujte po místní cestě bez označení, na této křižovatce odbočte vlevo a po pár stech metrch dojedete na malé parkoviště (GPS: 64.318284, -20.109075). Odtud se vydejte pěšky asi 2 kilometry k vodopádu Gullfoss. Tato cesta je sjízdná jen do prvního sněhu a při značné opatrnosti sjízdná i malými vozy.

GPS souřadnice vodopádu Gullfoss: 64.326927, -20.120711 Pro trasu klikněte zde

 

Fotografie vodopádu Gullfoss:

klasický pohled na vodopád Gullfoss z vyhlídky u parkovištěfoto: Ruben Lang
vodopád Gullfos z levého břehu řeky Ölfusáfoto: Ruben Lang
vodopád Gullfos z levého břehu řeky Ölfusáfoto: Ruben Lang
pohled na kaňon řeky Ölfusá pod vodopádem Gullfossfoto: Ruben Lang

 

Video vodopádu Gullfoss:

Nejbližší místa

Nejbližší Vodopády

Nejbližší zážitky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *