Aldeyjarfoss

vodopád Aldeyjarfoss
Vodopád Aldeyjarfossfoto: Ruben Lang

Aldeyjarfoss – jedna ze skrytých perel Islandu si snadno získá vaše srdce dobrodruha.

 

Vodopád Aldeyjarfoss: Aldeyjarfoss je krásná kombinace vodopádů Svartifoss pro jeho čedičové sloupy (varhany) a Háifoss pro vlastní tvar ‘padající vody’. Nachází se na řece krkolomného názvu Skjálfandafljót v téměř pouštní krajině, což místu dodává svoje kouzlo. I přesto že nevyniká výškou (má ‘jen’ 20 metrů a na Islandu je mnoho stejně vysokých vodopádů, které ani nemají jméno) uhrane vás svou krásou a kompozicí. Navíc se nachází mimo hlavní turistickou trasu, nebudete se tu tak tísnit mezi davy uspěchaných turistů, kteří se nezdrží víc než několik minut, aby je hned poté vystřídali další. Právě tady u Aldeyjafoss máte možnost setkat se s nefalšovanou a prozatím nijak víc než je nezbytně nutné pozměněnou přírodou. Pokud sem dorazíte, určitě zůstanete déle, než jste původně plánovali.

Jak se dostat k vodopádu Aldeyjarfoss:

Vodopád Aldeyjarfoss se nachází asi 40 km od Silnice č. 1 (Ring Road), od vodopádu Goðafoss po štěrkové silnici 842 a poté asi 4 km po silnici F26. I přesto, že značky ukazují nutnost mít terréní vozidlo a upozorňuje na průjezd potokem/řekou, cesta je k vodopádu dobře sjízdná i pro osobní vozidla 2WD. Od parkovště s WC jen sejdete pár set metrů k samotnému vodopádu.
GPS souřadnice vodopádu Aldeyjarfoss: 65.366448, -17.337129 Pro trasu klikněte zde

Fotografie vodopádu Aldeyjarfoss:

vodopád Aldeyjarfossfoto: Ruben Lang
vodopád Aldeyjarfossfoto: Ruben Lang
modrá hodinka u vodopádu Aldeyjarfossfoto: Ruben Lang
západ slunce u vodopádu Aldeyjarfossfoto: Ruben Lang
cesta k vodopádu Aldeyjarfossfoto: Ruben Lang

Video vodopád Aldeyjarfoss:

 

v této koláži islandských vodopádů je Aldeyjarfoss první v tomto videu:

Nejbližší akce

Nejbližší místa

Nejbližší Vodopády

Nejbližší zážitky

Comment

4 Replies to “Aldeyjarfoss”

 1. Profilový obrázek

  Vodopád leží na Fkové silnici. Pokud nemáte čtyřkolku a nechcete riskovat, lze nechat auto před statkem Mýri a dojít pěšky (4 km tam, 4 km zpět). Vodopád za zajížďku rozhodně stojí.

 2. Profilový obrázek

  Zapadlejší vodopád, který rozhodně stojí za zajížďku z ring road. Poslední část cesty k vodopádu je fková silnice, ale pokud jako my nemáte zrovna v moci auto s náhonem na všechna čtyři kola a nechcete riskovat, lze auto zaparkovat před farmou Mýri a k vodopádu dojít pěšky (4 km jedna cesta).

  1. admin

   jj, slyšel jsem o nešťastnících, co se s dvoukolkou nemohli vrátit zpět a museli si zavolat odtah. Hodně pršelo a nedokázali vyjet kopec a prý i ti co pro ně přijeli měli co dělat je odtamtud dostat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *